آخرین بروز رسانی سایت دوشنبه هفتم دی 1394 / 09:14:23 صورت گرفته است.

آموزش الکترونیکی (قسمت 2)

اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزشی که در حوزه آموزشهای مجازی یا اصطلاحا آموزش الکترونیکی فعالیت می کنند خود دارای معاونت هایی برای تولید محتوای الکترونیکی هستند و سعی دارند محتوای آموزشی خود را مطابق دیدگاه اساتید و کارشناسان تکنولوژی آموزشی خود تولید نمایند . در این شرایط روال تولید محتوا ممکن است با توجه به ویژگی های درس یا موسسه متفاوت باشند اما بکار گیری برخی نکات مطرح شده در این گزارش می تواند به افزایش کارایی مجموعه کمک کند و محتوا به صورت جذاب تری درآورد.تولید محتوای الکترونیکی

 

 

نکاتی در رابطه با محتوا

محتوا از اجزای بسیار مهم یادگیر الکترونیکی به حساب می آید و لازم است رویکردهای یاددهی ، یادگیری و روش های پیاده سازی آن از منظر فناوری مورد توجه قرار گیرد . به طور مثال یک درس شامل برگه های آموزشی ، یک تمرین پرسش و یا بحث گروهی باشد ما نیز باید بر مبنای طراحی آموزشی یک آموزش موثر بر مبنای نوع درس تولید نماییم.

معادله آموزشی پیتر دانکرز

Learner+Good Instructional Design = Effective Learning

این بدان معناست که طراحی آموزشی مناسب اهمیت ویژه ای در کارایی یادگیری دارد.

 

استانداردها ، قابلیت استفاده مجدد و اشیا آموزشی

جنبه های تکنولوژی محتوای الکترونیکی بیشتر بر معماری های جدید نرم افزاری در تولید محتوا و رعایت استانداردهای لازم تاکید دارد . برخی استانداردها بر جنبه های آموزشی و برخی به جنبه های فنی می پردازند اما معروف ترین استاندارد ، اسکورم Scorm  می باشد که بسته به نوع سیستم به کار رفته در LMS  نسخه آن نیز متفاوت می باشد . در ادامه بیشتر به آن اشاره می شود .

استانداردهای طراحی آموزشی

طراحی آموزشی نیز استانداردهای خود را دارا می باشد و چون این مبحث در تخصص من نمی باشد و خارج از فاز فنی کار می باشد صرفا به معرفی یکی از استانداردهای رایج که همان ADDIE می باشد بسنده می کنم.

  • Analysis
  • Design
  • Development
  • Implementation or Delivery
  • Evaluation

 

وظایف اعضای تیم تولید محتوا

تولید محتوا یک کار تیمی است و بسته به نوع کار اعضای آن متفاوت می باشند به طور مثال تیم تولید محتوای دانشگاه علوم حدیث حدود 100 نفر می باشد و قوی ترین سیستم تولید محتوا در ایران را دارا می باشد و برخی دانشگاه های تازه کار نیز در حدود 15 نفر همکاری می کنند تا کار به بهترین نحو ممکن انجام شود .

البته اگر کارها یک روال طبیعی و طبق استانداردی کلی طراحی شوند و دروس طبق این استاندارد آماده شوند با تعداد بسیار کمتر نیز می توان به نتیجه مطلبو و قابل قبولی رسید و زمان را نیز مدیریت کرد و کیفیت تولیدات را بالا برد .

جزئیات وظایف تیم تولید محتوا

لازم به ذکر است به خاطر کمبود زمان صرفا به گروه های کاری اشاره می کنم و توضیح مفصل تر آن را در صورت نیاز به ذکر جزئیات و وضایف ریز به ریز در گزارش بعدی آماده می کنم .

-)سناریست : برای تهیه یک تولید محتوا باید سناریوی محتوا آماده شود منظور چیزی شبیه فیلم نامه می باشد اما با تهیه یک الگوی کلی تقریبا سناریو برای  تمامی دروس شکلی ثابت به خود می گیرد مگر آنجایی که لازم باشید مطابق با نوع درس سناریویی جدید پیاده سازی کنیم .

برخی وطایف سناریست

هماهنگی با استاد مربوطه

تدوین متن درس اصلی

کمک در تهیه عکس و لینک و ...

طراحی سوال و تمرین با کمک استاد درس

ویرایش سناریو و هماهنگی با بخش پیاده سازی کار (بخش فنی)

گرافیست

گرافیست دکوراسیون صحنه و عناصر گرافیکی آن را آماده می کند که اصطلاحا به آن بیس کار گفته می شود در بیس نیز باید جای قرار گیری انیمیشن ، دکمه ها و ... بسته به نوع درس مشخص شوند که البته با تهیه یه الگوی کلی کار می توان زمان لازم برای این بخش را کاهش داد .

 

گوینده

خواندن قسمت های مشخص شده توسط استاد و سناریست و ضبط صدا با کیفیت مناسب و از همه مهمتر کوتاه بودن بخش های گفتاری مطالب .

 

ویرایشگر صدا

ادیت و و گرفتن نویز وتنظیمات استانداردی ضبط صدا در محتوا به عهده این شخص می باشد .

اسلاید ساز

در واقع قسمت اعظم پیاده سازی توسط اسلاید ساز یا فلش کار انجام می شود .

انجام و ساختن اسلاید ها با توجه به طراحی سناریست

ترکیب صدا و انیمیشن و ادیت آنها